Odmiany rzodkiewki

Posted By on Listopad 7, 2015 in Ogród |

Rzodkiewka może być siana w ogrodzie przydomowym, działce jak również pojemnikach znajdujących się na balkonie lub tarasie. Ziemia w której uprawiane jest warzywo, powinna być żyzna, dobrze spulchniona, wyrównana, obsiana oraz nie zawierać grud. Można ją siać w okresie wiosennym i na jesień. Cechuje ją odporność na przymrozki. Miejsce w którym posadzimy rzodkiewkę powinno odznaczać się dobrym naświetleniem i wystarczającą wilgotnością. Przed obsianiem, ziemię można nawieźć kompostem lub nawozem, tak by była zasobna.

Jeśli zdecydujemy się na wysianie rzodkiewki w okolicach marca, to należy zebrać ją do końca maja. W przypadku chęci zebrania jej jesienią należy wysiać ją w sierpniu lub we wrześniu. Aby szybciej zebrać plony, rzodkiew można okryć folią. Plony zbiera się zazwyczaj po 3-4 tygodniach. Nie należy przesadnie długo pozostawiać ich w ziemi, traci bowiem wtedy na smaku.

Warzywo cechuje się niską wartością kaloryczną, przy wysokiej zawartości witamin takich jak witamina C, witaminy z grupy B, jak również składników mineralnych, wapnia, fosforu i żelaza.

Jakie odmiany rzodkiewki możemy hodować? Carmen – odmiana rzodkiewki, którą można hodować przez cały rok. Fiesta – z możliwością uprawy pod osłoną. Odmiana Mila, która gotowa jest już po 3 tygodniach od wysiania. Opolanka – dająca spore plony i o wczesnym wskazaniu do wysiewu, można ją siać tak w gruncie jak i pod osłoną. Jeśli znudziły wam się standardowe kształty rzodkiewek, to rozwiązaniem jest odmiana o wdzięcznej nazwie Sopel lodu, charakteryzujący się długim, białym korzeniem.